19.12.2024
Jauno basketbolistu nepietiekama fiziskā sagatavotība, robi tehnikas prasmēs un taktikas izpratnē, nesabalansētu slodžu negatīvā ietekme – šis problēmu loks dažādās variācijās un nopietnības pakāpēs aktualizējas ik reizi, kad Latvijas jauniešu komandas dodas starptautiskajās cīņās. Turklāt sportiskie jautājumi ir tikai viens Latvijas jaunatnes basketbola sistēmas darbības aspekts – ne mazāk svarīgas ir sociālās un audzinošās funkcijas.
Kas un kāpēc tiek darīts, lai problēmas risinātu un ko vajadzētu darīt vēl labāk: vārds “Ekselences centra” attīstības trenerim sporta medicīnas un pētniecības speciālistam Ivaram Ikstenam.
Optimālais spēļu skaits katrā vecumā
KĀPĒC TAS IR SVARĪGI. Jauniešu vecumā ir svarīgi nodrošināt maksimāli labvēlīgus apstākļus attīstībai – gan sportiskās, gan personības izaugsmes nozīmēs. Jauniešu sacensības nav ne šovs, ne treneru vai vecāku sportisko ambīciju apmierināšanas iespēja – primāri tās ir palīglīdzeklis progresam. Labāko komandu noskaidrošana sportiskā cīņā ir tikai viens šaurs jaunatnes basketbola sistēmas uzdevums. Spēļu skaits jāregulē tā, lai sekmētu nevis apgrūtinātu galveno mērķu sasniegšanu.
LAIKS JĀIZMANTO LIETDERĪGI. Jauniešu vecumā spēlētājs ieliek pamatus karjerai. Ir svarīgi maksimāli attīstīt pamatprasmes, tātad daudz un mērķtiecīgi jātrenējas. Spēlēt parasti šķiet interesantāk, nekā trenēties, bet spēlējot un tiecoties pēc uzvaras, paaugstinās stresa līmenis, un basketbolists apzināti vai neapzināti izvēlas drošākos risinājumus, paļaujoties uz jau nostiprinātām prasmēm. Tā nav iespējams apgūt jaunas iemaņas un attīstībā iestājas stagnācija. Turklāt pēc spēlēm vajadzīgs laiks spēku atjaunošanai. Ja spēļu ir daudz, laika treniņiem paliek vēl mazāk. Izveidojas apburtais loks.
KĀ NOTEIKT OPTIMĀLO SPĒĻU SKAITU. Zinātniski pierādīts: attiecībai starp treniņos un spēlēs pavadīto laiku optimāli jābūt 4:1. Piemēram, ja nedēļā vidēji ir četri treniņi, tad optimāli būtu piedalīties vienā spēlē. Bieži dzirdami aizbildinājumi, ka spēlētājs laukumā bijis tikai 5 vai 10 minūtes, kuru laikā nevarēja tikt pārslogots. Protams, šādos gadījumos fiziskā slodze spēlētājam ir mazāka, nekā nospēlējot 30 minūtes vai vispār bez maiņām. Tomēr pirms sacensību stress un laiks, ko ģimenes/jaunietis velta, lai piedalītos sacensībās, ir vienāds visos gadījumos. Turklāt, ja spēle ir izbraukumā, citām nepieciešamām aktivitātēm tiek atņemta visa diena.
FIBA REKOMENDĀCIJAS. Ņemot vērā praktisko pieredzi un sporta zinātnieku atziņas, Starptautiskā Basketbola federācija ir noteikusi optimālo spēļu skaitu sezonā katrai vecuma grupai, lai jauniešiem neveidotos pārslodze un būtu iespēja organizēt jēgpilnu treniņu process (skat. tabulu). Jāuzsver, ka ieteiktajā skaitā jāietver VISAS spēles – gan klubu (Latvijas gadījumā – sporta skolu) sacensībās, gan nacionālo izlašu turnīros.
Nākamreiz – par jauniešu vispusīgu attīstību.